İnşaat Hukuku Avukat

İnşaat hukuku avukat hizmeti ile birlikte müvekkilin gayrimenkul alanındaki tüm problemleri çözülmektedir. Günümüzde hukuk alanındaki dava türleri oldukça geniş bir hal almış durumdadır. Buna bağlı olarak inşaat ya da gayrimenkul gibi alanlardaki sorunlarda uzman avukatı seçebilmek çok önemli olmaktadır. İnşaat hukuku alanındaki mevzuatın sık bir şekilde değişiyor olması sebebi ile hukukçuların işleri de zorlaşmaktadır. Bir avukatın, inşaat hukuku gibi çok geniş bir alanda uzman olabilmesi için büyük emek sarf etmesi gerekmektedir.

İnşaat Hukuku Nedir?

İnşaat hukuku, kaynağı inşaat ile bağlantılı olan her türlü hukuki uyuşmazlıkları kapsayan alan olarak ifade edilmektedir. Bu kapsama bağlı olarak inşaat hukuku içerisinde konut, site, altyapı hizmetleri, plaza gibi inşaat ile bağlantısı olan tüm faaliyetler bulunmaktadır. En temel olarak inşaattaki fikir ayrılıklarının karmaşıklığı ve konu içerisindeki paraların büyük olması, inşaat hukuku avukat hizmeti vermenin uzmanlık gerektirdiğini kanıtlamaktadır.

İnşaat hukukunun kapsadığı alan sadece binanın yapımı ya da yapım süreci değil, arazinin içi ve dışı, inşaatın çevresindeki tüm yasal koşulların tam olması gereği olarak belirlenmektedir.

İnşaat hukuku alanının oluşmasını sağlayan önemli noktalardan biri, 6098 sayılı Borçlar Kanunu olmaktadır. Borçlar Kanunu’nun yanı sıra Türk Medeni Kanunu’nun 683. Ve 1030. Maddelerinde de inşaattaki arsa sahipleri ile inşaat sahipleri arasındaki uyuşmazlıkların çözümüne yardımcı olan kararlar bulunmaktadır.

İnşaat hukuku alanındaki bilmeniz gereken maddelerin diğer detaylarını, Gayrimenkul avukatı soru sor danışma hizmeti ile öğrenebilirsiniz.

İnşaat Avukatları Hangi Tür Davalara Bakar?

İnşaat hukuku avukat hizmeti, birçok alanda müvekkillerine sunulmaktadır. Bu hizmetler şunlardır:

  • Müteahhitlerin iflas etme davası: Ülke içerisinde müteahhitlerin çoğu zaman iflas ettiği durumlara rastlanılmaktadır. Bu gibi sorunlar esnasında mirasçı ve müteahhidin hak ve sorumluluklarının düzenlenmesinde gayrimenkul avukatı görev yapmaktadır.
  • Müteahhidin inşaatı geç bitirme davası: Bu davanın sebebi olarak müteahhidin inşaatı çeşitli nedenler dolayısıyla önceden bildirdiği tarihte bitirememesi olarak gösterilmektedir. Bu tür durumlarda arsa sahibi, müteahhit gibi kişilerin haklarının korunması için uzman bir inşaat hukuku avukat hizmeti alınması gerekmektedir.
  • İnşaatın imara aykırı yapılması sonucunda açılan davalar: İnşaatın imara aykırı şekilde inşa edilmesi, türlü para cezalarını getirebileceği gibi binanın yıkılma tehlikesini de içinde barındırmaktadır. Ciddi sorunlara yol açabilen bu ihlal konusunda açılan davalarda, avukatın duruşu çok önemli bir noktadadır.
  • İnşaat firması ile sigorta firması arasındaki uyumsuzluklar sonucu açılan davalar: İnşaat sektörü içerisinde sigortanın önemi çok fazladır. Bu doğrultuda, inşaat firmalarının neredeyse tümü, olası bir yıkıma karşı kendilerini güvence altına almayı hedeflemektedir. Bu amaç doğrultusunda sigorta şirketleri ile anlaşan inşaat firmaları, bazı durumlarda uyuşmazlıklar yaşamaktadır. Bu uyuşmazlıkların çözümü için inşaat avukatları görevlendirilmektedir.

İnşaat hukuku alanındaki uyuşmazlıklarınızın çözümü için bünyesinde uzman inşaat hukuku avukatları bulunan büromuzdan destek alabilirsiniz.