Miras Avukatı Ankara

 

Miras avukatı Ankara ilinde oldukça fazla aranan avukatlardan bir tanesidir. Veraset ya da vasiyet gibi davalarda, miras avukatı ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Miras davalarında hukuken bir avukat tutmanın zorunluluğu bulunmamaktadır. Buna rağmen, özellikle miras gibi detay isteyen ve sorun çıkarmaya meyilli davalarda uzman bir avukatın sürece dâhil olması daha sağlıklıdır.

Mal paylaşımı, vasiyet gibi konular, kimi zaman gergin ve problemli bir davaya dönüşebilmektedir. Bu sebeple avukatların bu davada vekillik etmesi çok önemlidir. Vasiyetnamelerin düzenlenmesi ya da iptal edilmesi, avukat sayesinde gerçekleştirilir.

Mirasın Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Miras avukatı Ankara ilinde miras paylaşımlarının yapılmasında görev almaktadır. Mirasını bırakan kişinin eşi ve altsoyu, mirasın ilk aktarılacağı kişilerdir. Miras davalarında en iyi avukat, mirası eşit olarak paylaştırabilen ve tarafları memnun edebilendir. Kişinin çocukları ve torunlarının çocukları, altsoy kapsamındadır. Miras, kişinin çocuklarına ve yaşıyorsa eşine bırakılır.

Miras bırakan kişi ölmeden önce de yasal olarak hazırlanan vasiyetnameler ile malının paylaşımını yapabilir. Eğer miras bırakacak olan kişi, herhangi bir vasiyetname hazırlamadan öldüyse miras davasına bakan avukatlar devreye girerler. Miras bırakacak olan kişinin eşi sağ durumda ise, mirasın 4’te biri eşe bırakılır. Eşten arta kalan mal da mirasçının çocuklarına eşit olarak dağıtılmaktadır.

Miras Avukatları Hangi Tür Davalarda Görev Alır?

Miras avukatı Ankara ilinde birçok farklı türde dava ile ilgilenebilmektedir. Miras avukatlarının görev üstlendiği davalar şu şekildedir:

  • Vasiyetname düzenlenmesi
  • Mirasçılık iptal davası
  • Mirastan mal kaçırma
  • Saklı pay davaları
  • Mal paylaşımı davaları
  • Tenkis davaları
  • Veraset alımı davaları

Miras hukuku avukatı, bu türdeki davaları da çözüme ulaştırmaya çalışmaktadır.

Miras Avukatı Ankara Ücretleri Nelerdir?

Miras avukat ücretleri, davanın zorluğuna ve avukatın prensiplerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Asliye Hukuk Mahkemesinde geçerli kabul edilen ücretler, miras avukatı ücretlerinin belirlenmesini de etkilemektedir. Fakat davanın türü ve zorluğuna göre bu ücretler her yerde aynı olmayabilir. Miras avukatına soru sor konusu ile merak ettiğiniz bilgileri avukatınızdan talep edebilirsiniz. Miras avukatı Ankara ilinde sizlere bu şekilde yardımcı olmaktadır.

Miras Davaları Ne Kadar Sürer?

Miras davaları, 731 gün olarak belirlenen süre zarfı içerisinde sonlandırılmaya çalışılır. Bunun yanı sıra boşanma davası sürecinde dilekçelerin incelenmesi de 7 gün sürmektedir. Bu 7 gün içerisinde dilekçelerin uygun görülüp görülmediği de belli olur. Miras avukatı Ankara ili içerisinde bu gibi davalar sık sık yaşanmaktadır. Bu nedenle iyi bir avukatı seçmeniz, davalarınızın kolay sonuçlanabilmesi için çok önemlidir.

Miras hukuku avukat tavsiye verme konusunda sizlere yardımcı olmaktadır. Bu tavsiyeler ile iyi bir miras avukatını seçip, miras meselenizi sorunsuz ve adaletli bir şekilde halledebilirsiniz. Buna ek olarak birçok ünlü miras avukatları, Ankara’da ikamet edip bu gibi sorunları çözüme ulaştırmaktadır.