OFFSHORE BANKALARDAKİ HESAPLARA PARA YATIRANLARIN HAKLARI

Off-shore bankalardaki hesaplar üzerinde devlet güvencesi yoktur. Ama Yargıtay 11. Hukuk Dairesi tarafından verilen emsal kararlar uyarınca, 2011 yılından itibaren kanuni koşullarını sağlayanlar için açılan davalar artık kabul edilmekte olup; bu konuda yüzlerce emsal karar oluşmuştur.

Off-shore alacakları ile ilgili olarak zamanaşımı süresinin başlaması, aracı banka tarafından gerçekleştirilecek tebligatın yapılmasına bağlıdır. Kendilerine herhangi bir tebligat yapılmamış olan müşterilerin alacaklarının zamanaşımına uğradığı kabul edilemez.

Off-shore bankalara hesapları aktarılan mudiler, ilgili bankaların günümüzde külli halefi olan bankalara dava açıp paralarını faizi ile birlikte tahsil edebilmektedirler.

2001 yılında meydana gelen krizde kapatılan Yurt Bank, Ege Bank, Sümerbank, Bank Kapital, Yaşar Bank, Ulusal Bank ve Efektif Bank’ta hesap açtıysanız ve kanuni koşulları söz konusu ise dava açıp; yatırdığınız parayı bugüne kadar olan faizi ile birlikte alabilmek, haklarınızın korunması ve elde edilmesi amacıyla, hukuk büromuzla iletişime geçebilirsiniz.

Avukat Senem YILMAZEL